Z astmą można normalnie żyć

Z astmą można normalnie żyćAstma może być konsekwencją nieleczonej lub źle leczonej alergii, może ujawnić się jesienią p infekcji wywołanej przez wirusy lub bakterie. Od dokuczliwych objawów można się przynajmniej częściowo uwolnić unikając sytuacji wywołujących atak choroby oraz regularnie przyjmując leki.

Leki stosowane w leczeniu astmy

O ich dobraniu decyduje to, jak bardzo choroba jest zaawansowana. W przypadku, gdy pulmonolog lub alergolog stwierdzi, że pacjent cierpi na astmę epizodyczną, najprawdopodobniej nie będzie on musiał przyjmować leków na stałe. Przy astmie epizodycznej wystarcza najczęściej przyjmowanie leków rozszerzających oskrzela. Beta2mimetyki to leki, które działają krótko. Chorzy mogą sięgnąć także po inhalator na astmę, gdy wystąpią u nich dolegliwości. W przypadku, gdy astma ma już postać przewlekłą również można stosować inhalator na astmę. Należy po niego sięgnąć w przypadku silnego ataku duszności. Dodatkowo chorym zostaną przepisane leki, które muszą przyjmować codziennie. Często stosowany jest inhalator na astmę, w którym połączone zostały dwa rodzaje leków. Będzie to zarówno lek, który działa przeciwzapalnie (steryd wziewny), jak również preparat rozszerzający oskrzela, ale taki, który działa długo.

Nowoczesne metody leczenia

Wiele osób chorych na astmę obawia się, że na skutek terapii sterydami przybiorą na wadze, będą mieć nadciśnienie albo choroby skórne. Obawy te są nie do końca uzasadnione. Dzisiaj u większości chorych na astmę stosowane są nowoczesne sterydy wziewne, które nie wywołują takich skutków ubocznych. Na co dzień chorzy przyjmują małe albo średnie dawki tych leków, nie wpływają one więc na metabolizm. Problemem, który może pojawić się po stosowaniu sterydów wziewnych jest grzybica jamy ustnej lub pleśniawki. Problemów tych można uniknąć pamiętając o tym, aby po każdym zastosowaniu leku z inhalatora dokładnie wypłukać usta.

Ataki astmy nie powinny się zdarzać przy regularnym zażywaniu leków oraz przy wystrzeganiu się czynników, które wywołują ich nasilają dolegliwości.

Czytaj więcej na temat terapii astmy.

Dodaj odpowiedz