Udostępnianie danych na portalach społecznościowych

Internet pojawił się w Polsce w połowie lat 90. Otworzył przed nami wiele możliwości. Początkowo korzystaliśmy z komunikatorów, później zakładaliśmy własne strony www, aż wreszcie pokochaliśmy serwisy społecznościowe. Największą liczbą użytkowników może poszczycić się Facebook. Jakie treści udostępniamy najchętniej?

Powody, dla których najczęściej udostępniamy dany post

Odkąd pojawił się Facebook, nad jego użytkownikami prowadzonych było mnóstwo badań. Szczególnie wiele badań było prowadzonych nad tym, czym kierują się użytkownicy Facebooka decydując się na udostępnienie danego wpisu. W świetle tych badań okazało się, że najchętniej udostępniamy wpisy, które są:

  • ciekawe, użyteczne lub zabawne. Zdecydowana większość osób korzystających na co dzień z Facebooka udostępnia wpisy, które uznała za przydatne . Wiele spośród ankietowanych osób przyznawało, że jeszcze chętniej udostępniało te posty, które zawierały informacje odnoszące się do życia publicznego lub politycznego;
  • wzbudzające emocje. W tym przypadku nie ma większego znaczenie, jakie emocje dany wpis wzbudza. Równie chętnie udostępniane są posty smutne, jak i te, które wzbudzają śmiech. Wielu ankietowanych przyznawało się także do tego, że bardzo chętnie udostępniało te poste, które mogły wywoływać złość lub gniew.

Za pomocą udostępnianej wiadomości niektórzy użytkownicy chcieli także zaprezentować swoim znajomym własny światopogląd, poinformować ich o tym, że coś jest dla nich bardzo istotne. Równie chętnie udostępniane są wiadomości wtedy, gdy zależy nam na nawiązaniu kontaktu z osobą, która utworzyła dany wpis.

Udostępnianie danych na portalach społecznościowych

Kim są osoby udostępniające najczęściej?

W świetle prowadzonych badań jasno wynika, że zdecydowanie najczęściej posty udostępniane są przez kobiety. Różne są też powody udostępniania postów przez kobiety, a inne przez mężczyzn. Kobiety decydują się na udostępnienia danej wiadomości, gdy chcą wzbudzić emocje lub gdy zależy im na tym, aby podzielić się ze znajomymi tym, co jest dla nich istotne. Z kolei mężczyźni udostępniają daną wiadomość wtedy, gdy chcą swoich znajomych przekonać do czegoś.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.