Praca zdalna i jej zalety

Są osoby, które bardzo chętnie wybierają możliwość wykonywania obowiązków służbowych z dala od siedziby pracodawcy. Możliwość pracy zdalnej pojawiła się wraz z powszechnym dostępem do Internetu. Do przesyłania efektów swojej pracy wykorzystywana jest bowiem komunikacja elektroniczna. Na taką formę zatrudnienia chętnie decydują się osoby, które nie lubią pracować pod czujnym okiem szefa. Chętnie wybierają ją także kobiety, które chcą połączyć aktywność zawodową z rolą matki oraz osoby, które chętnie podróżują w najdalsze zakątki świata.

Co to jest telepraca?

Dzisiaj ten rodzaj pracy nazywany jest częściej pracą na odległość lub pracą zdalną. Jest to praca, która polega na tym, że obowiązki wykonujemy z dala od miejsca, w którym jest ona rozliczana czyli z dala od siedziby pracodawcy. Telepraca jest bardzo wygodna. Do jej wykonywania potrzebujemy komputera/laptopa oraz dostępu do Internetu.

Praca zdalna i jej zalety

Obowiązki, które spoczywają na pracodawcy

Pracodawcy, którzy godzą się na to, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki bez konieczności przychodzenia do firmy, mają w stosunku do nich pewne obowiązki. Przed podpisaniem umowy niezbędne jest między innymi uzgodnienie zasad wykonywania pracy na odległość. Pracowników zdalnych pracodawca nie może traktować w gorszy sposób niż tych, które pracują w siedzibie firmy. Pracownicy zdalni, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają takie same prawa, jak ci pracownicy, którzy świadczą pracę w siedzibie firmy. Mają więc ubezpieczenie, prawo do urlopu oraz okres wypowiedzenia.

Zalety telepracy

Atutem pracy na odległość jest wygodny czas jej wykonywania – to my decydujemy o tym, kiedy jest nam najwygodniej wykonać powierzone zadania. W każdej chwili możemy oderwać się od pracy, aby wyjść po zakupy, przygotować posiłek, wyjść na spacer z psem. Możemy też wyjechać w podróż: wystarczy zabrać ze sobą laptop, aby móc w wolnej chwili trochę popracować. Stwierdzono też, że zwiększona produktywność to cecha, która jest bardzo mocno powiązana z pracą na odległość.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.