PMS – nieprzyjemne objawy zwiastujące miesiączkę

PMS - nieprzyjemne objawy zwiastujące miesiączkęW fizjologię kobiety wpisane są miesięczne krwawienia, związane z miesiączką i przebiegiem prawidłowego cyklu menstruacyjnego. Miesiączkom często towarzyszą dolegliwości bólowe i inne nieprzyjemne objawy, które mogą wskazywać na występowanie PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Czym właściwie jest PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego w skrócie nazywane jest PMS-em. Nazwa pochodzi od angielskiego terminu „premenstrual syndrome”. PMS to nie choroba, a zespół objawów o charakterze nawracających, które obejmą fizyczne i psychiczne objawy występujące przed miesiączką. Najczęściej ustępują one wraz z rozpoczęciem krwawienia miesięcznego.

Kobiety cierpiące na PMS odczuwają nieprzyjemne objawy już na 7-10 dni przed spodziewaną menstruacją, ale najbardziej dokuczliwe stają się one na 1-2 dni przed krwawieniem.

Najczęstsze objawy PMS

Pacjentki, u których występuje lub podejrzewany jest zespół napięcia miesiączkowego, skarżą się na wzdęcia, nieustanne zmęczenie, bóle głowy, tkliwość i bolesność piersi, drażliwość, chwiejność nastroju, przyrost masy ciała, nudności, obrzęki czy zmiany libido. Trudniej się im skoncentrować, mogą mieć zaburzenia snu – cierpieć na bezsenność lub wręcz przeciwnie, mieć znacznie większe zapotrzebowanie na sen. Podczas PMS kobiety mogą uskarżać się na kilka wymienionych objawów w jednym czasie, choć zdarza się to rzadko.

Skąd wynika PMS?

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego niektóre kobiety cierpią na PMS. Najprawdopodobniej ma to związek z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje  częściej u kobiet, które są wrażliwe na wahania hormonalne w organizmie. Decydują o nim predyspozycje genetyczne i to, w jaki sposób funkcjonują u pacjentek neuroprzekaźniki. Lekarze wskazują również, że może istnieć związek pomiędzy stanem napięcia przedmiesiączkowego a nasilaniem się objawów dotyczących zaburzeń psychicznych. Na PMS częściej cierpią panie, które jednocześnie walczą z depresją, schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź http://www.castagnus.pl/

Dodaj odpowiedz