Kilka informacji o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Kilka informacji o zespole napięcia przedmiesiączkowegoZespołem napięcia przedmiesiączkowego nazwano zespół dolegliwości, które występują w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Bardzo często zespół ten określa się jako PMS. Skrót pochodzi od angielskiego premenstrual syndrome.

Jakie są przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Po jajeczkowaniu w organizmie kobiety zaczyna obniżać się poziom estrogenów. Dochodzi też w tym czasie do wzrostu poziomu progesteronu. Podwyższony poziom progesteronu towarzyszy kobiecie praktycznie do końca drugiej fazy cyklu, jego spadek zaczyna się na bardzo krótko przed menstruacją. Do powstania zespołu napięcia przedmiesiączkowego przyczyniać się ma właśnie wysoki poziom progesteronu i jego metabolitów. Badania, które były prowadzone wykazały, że wpływają one na cały organizm kobiety, ale głównie na jej układ nerwowy.

Objawy PMS

Jest ich nawet 150, na pewno więc nie uda się wymienić ich wszystkich. Niektóre jednak występują u większości kobiet, u których został stwierdzony zespół napięcia przedmiesiączkowego. Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego kojarzone są przede wszystkim wahania nastroju oraz dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Ale oprócz nich pojawiają się także jeszcze inne: problemy z koncentracją, spadek libido, problemy ze snem. Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego są bardziej podatne na depresję. Oprócz tych objawów psychicznych często występują również objawy somatyczne. Szczególnie częste są wspomniane już bóle brzucha, tkliwość gruczołów sutkowych, nudności, przejściowy przyrost wagi będący skutkiem zatrzymania wody w organizmie.

Łagodzenie objawów

W profilaktyce i leczeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego bardzo ważna jest prawidłowa dieta. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie ilości soli oraz spożywanie kefiru lub maślanki oraz owoców i ziół, które działają moczopędnie. Silne dolegliwości bólowe złagodzą dostępne bez recepty tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem. Można zażyć również lek rozkurczowy.

Uciążliwe objawy PMS nie muszą dzisiaj dokuczać kobietom. Więcej na http://www.castagnus.pl

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.