Jakich danych nie powinniśmy udostępniać na portalach społecznościowych?

Popularność social mediów jest olbrzymia. Każdego dnia nowe posty zamieszcza tysiące osób w naszym kraju. Mówi się, że kto nie ma swojego profilu na najbardziej popularnym portalu społecznościowym, ten nie istnieje. Bardzo często wstawiając nowe wiadomości na swoim profilu dodajemy także zdjęcia oraz informacje, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców. Pamiętajmy więc, że pewnych informacji o sobie nie powinniśmy podawać. Zobaczmy, jakie to są informacje.

Adres zamieszkania oraz miejsce pracy

Danych tych nie powinniśmy zamieszczać zarówno na Facebooku jak i na żadnym innym portalu społecznościowym. Wielu przestępców to osoby z wysokim ilorazem inteligencji; przestępcy również chętnie korzystają z internetu i poszukują informacji o potencjalnych ofiarach na portalach społecznościowych. Sami prowokujemy więc przestępców podając swój adres domowy i miejsce pracy. Bardzo wiele osób nie tylko podaje domowy adres, ale informuje także o tym, że wyjeżdża na wakacje czy weekend. Z takich informacji przestępcy mogą bardzo szybko zrobić użytek, a my po powrocie może zastać ograbione mieszkanie.

Jakich danych nie powinniśmy udostępniać na portalach społecznościowych?

Data urodzenia i numer telefonu

Udostępnienia swojej daty urodzenia, daty urodzin swoich bliskich oraz numerów telefonów to dane, których ujawnienie może narazić nas na poważne problemy finansowe. W sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy do podania daty urodzenia, nigdy nie podajmy roku. Wystarczy tylko, gdy podamy swoje imię oraz dzień urodzenia.

Nazwisko panieńskie

Gdy chcemy uzyskać dostęp do darmowej skrzynki pocztowej musimy wypełnić stosowny formularz. Wśród wielu pytań jest także tak zwane pomocnicze, które w sytuacji, gdy zapomnimy jakie hasło dostępu wybraliśmy, zapewni nam dostęp do usługi. Większość kobiet wybiera opcję „podaj nazwisko panieńskie”. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że na swoim profilu bardzo często podają informację o tym jakie nazwisko nosiły przed wyjściem za mąż. Osoby, które chcą włamać się na nasze konto lub pocztę dysponując tymi danymi zrobią to bez najmniejszych problemów.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.