Jak żyliśmy, gdy nie było Internetu

„Brak dostępu do Internetu” – hasło to u bardzo wielu osób wywołuje bardzo nerwową reakcję. Życia bez dostępu do sieci wielu z nas nie jest sobie w stanie wyobrazić. Gdy na wakacyjnych wyjazdach nie możemy sprawdzić swojego konta na Facebooku czy poczty, jesteśmy bliscy szaleństwa. Jak wspominamy czasy, gdy nie mieliśmy dostępu do sieci?

Internet to wynalazek, który w Polsce jest stosunkowo nowy. Zaczął być dostępny w roku 1991, ale tak naprawdę w naszych domach pojawił się dopiero w 1996 roku. To właśnie w tym roku Telekomunikacja Polska postanowiła, że wprowadzi anonimowy dostęp do Internetu. Aby móc połączyć się z Internetem niezbędny był specjalny modem. Korzystanie w domu z Internetu nie było początkowo proste. Czasem na nawiązanie połączenie trzeba było czekać dość długo, a do tego bardzo często połączenie się zrywało. Był to jednak czas, gdy zachłysnęliśmy się możliwościami, jakie Internet przed nami otworzył. Korzystaliśmy z komunikatorów, wysyłaliśmy pierwsze maile, przeglądaliśmy obce i zakładaliśmy swoje strony www.

Jak żyliśmy, gdy nie było Internetu

Komunikacja z innymi bez Internetu

Większość z nas używa Internetu między innymi do komunikowania się z innymi. Są osoby, które uważają, że tylko dzięki Internetowi mogą kontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi. Tymczasem w latach 90. i wcześniej doskonale radziliśmy sobie bez Internetu. Do dyspozycji mieliśmy budki telefoniczne. Stały one niemal na każdym rogu ulicy, były dostępne także w wielu urzędach. Do dyspozycji mieliśmy również telefony stacjonarne, a czasem także telefony komórkowe. Nie miały one aż tylu funkcji, jak te dzisiejsze, ale do komunikowania się z innymi były wystarczające. Osoby, które nie miały w domu telefonu korzystały z uprzejmości sąsiadów. Jednocześnie więc bujnie kwitło życie towarzyskie.

Dostęp do informacji

W czasach, gdy nie było Internetu o tym, co dzieje się w kraju i za granicą dowiadywaliśmy się z prasy. Kupowaliśmy gazety i czytali czasem jeszcze przy śniadaniu. Dostęp do informacji wymagał więc trochę więcej wysiłku niż obecnie.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.