Historia pizzy

Każdy z nas ją zna i każdy choć raz próbował. To tradycyjna i popularna pizza. Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Kraków, w każdym mieście bez trudu znajdziemy pizzerie, która oferuje pyszną pizzę. Skąd jednak wzięła się ta potrawa i jakie były jej początki?

Starożytność

Historia pizzy rozpoczęła się w starożytnej Grecji. Dopiero później pieczony placek z ziołami przywłaszczyli sobie Rzymianie i nadali mu odpowiednią nazwę. Należy jednak mieć świadomość, że „Grecka Pizza” była po prostu płaskim chlebem, który smarowano oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Ten zdobył wielką popularność w Rzymie, zwłaszcza u biedniejszej części rzymskiego społeczeństwa. W efekcie rzymianie przenieśli sztukę wypiekania płaskich placków do siebie i nazwali focaccią.

Pierwsza pizza

Historia pizzy

Placek ten przetrwał w niezmienionej formie przez wiele lat. Pierwsza zmiana nastąpiła w siedemnastym wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory. Warzywa natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście i nowa potrawa stała się szczególnie popularna we włoskim Neapolu. Tam też powstała pierwsza pizza w nowoczesnym rozumieniu. Kiedy to w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach. Do kompozycji posłużyła mu bazylia, mozzarella i pomidory. W ten sposób powstała najbardziej znana dziś pizza nazwana od imienia królowej Margheritą.

Pizza dziś

Współcześnie pizza jest znana na całym świecie. Jednak rzadko przypomina swój pierwowzór. Częściej spotykamy się z pizzą w tak zwanym stylu amerykańskim. To, co ją odróżnia od włoskiego pierwowzoru, to liczba składników. Włosi rzadko przekraczają liczbę 3 składników. Kiedyś wynikało to z biedy. Dziś z przywiązania do tradycji. W przypadku pizz wynalezionych przez amerykanów liczba składników jest praktycznie nieograniczona. To też Ameryce zawdzięczamy, że na pizzy pojawiło się w dużej ilości mięso. Tam też powstała pierwsza pizza pepperoni, która jest najchętniej jedzoną pizzą na świecie.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/dabrowa-gornicza-c-h-pogoria

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.