Czym jest plik produktowy?

Kilka lat temu sklepy internetowe były rzadkością. Dzisiaj na prowadzenie sklepu internetowego decyduje się coraz więcej osób. Z funkcjonowaniem sklepu internetowego wiąże się wiele pojęć. Jednym z nich jest plik produktowy.

Co oznacza to pojęcie?

Mianem pliku produktowego określa się plik, który zawiera opis cech charakterystycznych dla produktów dostępnych w danym sklepie internetowym. Bardzo często w odniesieniu do pliku produktowego używane jest określenie w języku angielskim „product feed”. Struktura pliku produktowego powinna odpowiadać strukturze kanałów marketingowych wykorzystywanych przez dany sklep. Plik produktowy sporządzany jest najczęściej w jednym z dwóch formatów. Może to być format CSV lub XML.

Dlaczego plik produktowy jest niezbędny?

Czym jest plik produktowy?

O własnym pliku produktowym muszą pomyśleć ci właściciele sklepów internetowych, którzy w działaniach marketingowych zamierzają wykorzystać AdWords PLA. Jest to reklama umieszczana w najbardziej popularnej wyszukiwarce internetowej, jaką jest Google. Oprócz tego własny plik produktowy powinni stworzyć właściciele tych sklepów online, którzy zamierzają udostępniać oferowane w swoim sklepie artykuły w porównywarkach internetowych. Do porównywarek, z których chętnie korzysta wielu klientów sklepów internetowych należą: Skąpiec, Ceneo, Nokaut. Myśląc o udostępnieniu w tych porównywarkach swoich produktów, koniecznie trzeba też zadbać o plik produktowy. Dzięki niemu możliwa będzie komunikacja między platformą, dla której jest on udostępniany a sklepem. Dane, które będą dostarczane w pliku produktowym muszą więc być bardzo wysokiej jakości. Plik produktowy powinien zawierać jak największą ilość informacji istotnych z punktu widzenia potencjalnego konsumenta. Dzięki temu właściciel sklepu internetowego zwiększa swoje szanse na to, że zakupy w nim zrobi znacznie większa liczba klientów.

Plik produktowy to sposób an to, aby sklep online stał się konkurencyjny dla innych z tej samej branży. Plik spełni swoją rolę, jeśli opisy oraz zdjęcia będą oryginalne.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.