Co wpływa na wysokość OC

Co wpływa na wysokość OCPolisa OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który został dopuszczony do ruchu na terenie Polski. Jego wysokość ustala ustawa, ale w praktyce każdy z nas płaci inną kwotę za ubezpieczenie OC samochodu.

Cechy pojazdu

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników. Niektóre z nich są związane z samym pojazdem, a inne z charakterystycznymi cechami kierowcy. Niezwykle ważna jest zatem marka i model samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają własne statystyki, które jasno pokazują jakie marki samochodów są najczęściej zamieszane w wypadki drogowe. Jeśli mamy pecha posiadać taki właśnie pojazd, to niestety musimy się liczyć z wyższą składką na ubezpieczenie OC. Istotna jest też pojemność silnika. Im jest ona większa, tym domyślnie jesteśmy w stanie rozwijać pojazdem większą prędkość, a co oczywiste, szybsza jazda, oznacza większe ryzyko zderzenia i konsekwencje wypadku, przy większej prędkości są poważniejsze. Wpływ na wysokość składki ma też oczywiście rok produkcji samochodu i jego przebieg.

Starsi i młodsi kierowcy

O ile czynniki takie jak przebieg pojazdu są dla wszystkich zrozumiałe, to nie każdy ubezpieczający rozumie zależność między posiadaniem dzieci a wysokością składki OC. Tymczasem takowa jest i ubezpieczyciel ma na to logiczne wytłumaczenie. Statystycznie kawaler nieposiadający dzieci jest bowiem bardziej skłonny do ryzykownej i szybkiej jazdy niż stateczny mąż z dwójką dzieci. Jeśli chodzi o wysokość ubezpieczenia, to w najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy z krótkim stażem. Dla nich składka będzie najwyższa. I to także jest zgodne z ogólną statystyką wypadków. Bo to kierowcy w wieku od 18 do 25 roku życia powodują najwięcej wypadków na drogach i najczęściej przekraczają przepisy jeśli chodzi o szybką jazdę. Dodatkowo na wysokość OC wpływ ma też nasze miejsce zamieszkania. Zupełnie inną składkę zapłaci ta osoba, która porusza się po niezabudowanym terenie na odcinkach kilkukilometrowych z tak zwanego domu do pracy i mieszka na wsi, a inną osobą zamieszkująca duże miasto, gdzie statystyki wypadków są dużo wyższe.

Dodaj odpowiedz