Charakterystyka sejfów odpornych na ogień?

Choć najważniejszym zadaniem sejfu jest zabezpieczenie dóbr jego właściciela przed kradzieżą, z pewnością nie jest to jedyna funkcja, której spełnienia można od nich oczekiwać. Coraz częściej możemy usłyszeć również o rozwiązaniach, które już na etapie produkcji tworzone są w sposób zwiększający ochronę przed ogniem. Czy warto więc zainteresować się również nimi?

Odporne na działanie ognia, czyli jakie?

Gdy mamy do czynienia z sejfami ognioodpornymi, ich producenci zwykle informują nas o tym, że można w nich przechowywać dokumenty, papiery wartościowe, a także nośniki danych. Trudno nie zgodzić się z tym, że nie są to rzeczy, które interesują złodziei w pierwszej kolejności podczas napadu rabunkowego. A jednak i one wymagają szczególnej troski zwłaszcza, że wiele dokumentów ma nieocenioną wartość, a ich strata może generować poważne problemy.

Dziś sejfy ognioodporne są budowane ze specjalnych materiałów pozwalających na zmniejszenie grubości ich ścian. Są one tak samo skuteczne, jak klasyczne sejfy chroniące przed ogniem, a jednak w ich wnętrzu pojawia się znacznie więcej przestrzeni. To sprawia, że kupujący mogą pozwolić sobie na rozwiązania kompaktowe, które zmieszczą się nawet w dość ciasnym pomieszczeniu, a jednocześnie nie będą rzucać się w oczy.

Podczas zakupu nie należy jednak koncentrować się wyłącznie na walorach estetycznych sejfów. Warto zwrócić uwagę także na to, czy posiadają one atest VdS. To właśnie on gwarantuje nam, że producent nie zapomniał o specjalnym wypełnieniu, które zwiększa czas, w jakim ogień może mieć kontakt z powierzchnią przedmioty.

Charakterystyka sejfów odpornych na ogień?

Rodzaje sejfów ognioodpornych

Ten podział sejfów zapewniających odporność ogniową, który uchodzi za najbardziej klasyczny, zakłada sejfy przeznaczone do przechowywania w nich magnetycznych nośników danych oraz dokumentów. Warto jednak zauważyć, że dziś w sprzedaży znajdują się także takie rozwiązania, dla których charakterystyczne jest to, że spełniają obie wymienione tu funkcje. Niestety, minusem takich nowoczesnych sejfów jest ich cena.

Dodaj odpowiedz

Musisz być zalogowany/a aby dodac komentarz.